Wydarzenia towarzyszące w Poznaniu

Nocna rozmowa o islamie, islamofobii i feminizmie islamskim

10 września 2018 
godz. 19:00
Rodríguez Gallery
ul. Wodna 13/4, Poznań

„Nocna rozmowa o islamie, islamofobii i feminizmie islamskim z dr Moniką Bobako" to jedno z wielu wydarzeń, które towarzyszyć będą tegorocznej Nocy Świątyń w Poznaniu.

Spotkamy się galerii sztuki współczesnej Rodríguez Gallery, pomiędzy poznańską katedrą (Bazyliką Archikatedralną św. Piotra i św. Pawła) a budynkiem dawnej synagogi. Będziemy niedaleko miejsca, w którym powstać miał niezrealizowany projekt ‘Minaret’ Joanny Rajkowskiej. Punktem wyjścia do naszej dyskusji będzie fenomen polskiej „islamofobii bez muzułmanów”. Wspólnie zastanowimy się nad obecnością islamu w Polsce i Europie, a także nad pozycją kobiet, statusem seksualności w kulturze muzułmańskiej oraz feminizmem islamskim.

Naszym gościem będzie Monika Bobako, doktor filozofii, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie. Adiunkt w Pracowni Pytań Granicznych UAM w Poznaniu. Autorka książek „Islamofobia jako technologia władzy. Studium z antropologii politycznej” (Universitas, 2017) oraz „Demokracja wobec różnicy. Multikulturalizm i feminizm w perspektywie polityki uznania” (Wydawnictwo Poznańskie 2010), redaktorka tomu „Teologie emancypacyjne” (Praktyka Teoretyczna, 2013). Interesuje się antropologią władzy, kwestiami rasy i rasizmu, w tym islamofobii i antysemityzmu oraz problemami świata postkolonialnego, szczególnie społeczeństw muzułmańskich. Zajmuje się także problematyką feministyczną, zwłaszcza w kontekście teorii politycznej i filozofii religii.

Wydarzenie poprowadzi Jacek Muszkieta.


Dwie podróże do Izraela

15 września 2018
godz. 18:00
Dom Spotkań
ul. Żydowska 15a, Poznań

Choć w tym roku Poznańska Gmina Żydowska nie bierze udziału w Nocy Świątyń, o społeczności żydowskiej bynajmniej nie zapominamy! W ramach tegorocznej edycji, zapraszamy Was na wystawę poświęconą Siostrom Perkal, czyli żydowskiej rodzinie z Chwaliszewa oraz na pokaz filmu „Izrael”, któremu towarzyszyć będzie prelekcja Pana Marka S. Bochniarza, wiceprezesa Stowarzyszenia Dom Spotkań i przy okazji doktoranta w Katedrze Filmu, Telewizji i Nowych Mediów UAM.

godz. 18:00-20:00 – zwiedzanie wystawy „Siostry Perkal. Żydowska rodzina z Chwaliszewa”.

Rodzina Perkal pochodzi z miejscowości Szawle (Litwa). Po rewolucji bolszewickiej uciekła do Ostrołęki, a w 1930 r. przeniosła się do Poznania. Luba i Moryc Perkalowie wynajęli mieszkanie przy ulicy Tylne Chwaliszewo 26. Budynek, w którym mieszkali wciąż stoi i jest już ostatnim, który zachował się z dawnej zabudowy. Moryc pracował w sklepie z konfekcją przy ulicy Kramarskiej u kupca Chaima Rapaporta. Matka zajmowała się domem i trzema córkami. Najstarsza z nich, Hela, po ukończeniu szkoły pracowała w sklepie z bławatami prowadzonym przez ojca Bronka Bergmana. Gdy wybuchła wojna uciekli do Łodzi, z niej do Warszawy, a potem do Ostrołęki. Przez Małkinię przedostali się na teren Związku Radzieckiego. Wojnę przeżyli na Syberii. Są jedną z nielicznych rodzin, której udało się przetrwać bez ofiar i po wojnie, z obozu przejściowego w Saalfelden na terenie Austrii, emigrować do Izraela.

W Domu Spotkań zostaną pokazane rodzinne fotografie rodziny Perkal – ocalałe z wojennej zawieruchy zdjęcia z obozu przejściowego i współczesne, wykonane w Izraelu.

godz. 20:00-20:45 – pokaz filmu „Izrael”, scen. i prod. Sam Bryan, USA 1979, 28 min., j. ang.

Film wyprodukowany przez International Film Foundation. W 1945 roku Julien Bryan otrzymał grant, aby założyć filmową fundację non-profit, której działalność miała przynieść wiedzę o obcych państwach i krainach. W latach. 40. i 50. ubiegłego wieku IFF produkowało etnograficzne i krajoznawcze filmy dokumentalne, które wyróżniał na tle innych produkcji szacunek okazywany względem obcych kultur, tak różnych z perspektywy młodzieży, oglądającej je w amerykańskich szkołach. Julien Bryan w latach 60. chciał, aby te produkcje przestano traktować jako wyłącznie obrazy podróżnicze i stąd zaczął odchodzić w nich od typowej narracji prowadzonej przez lektora, która jego zdaniem odbierała filmom część magii. Jego syn Sam wstąpił do IFF w 1960 roku. Po śmierci ojca w roku 1974 przejął funkcje kierownicze nad fundacją.


Teologie feministyczne w religiach monoteistycznych

16 września 2018 
godz. 14:00
Galeria Miejska Arsenał
Stary Rynek 6, Poznań

Wykład „Teologie feministyczne w religiach monoteistycznych” to jedno z wielu wydarzeń, które towarzyszyć będą tegorocznej Nocy Świątyń w Poznaniu.

Celem organizowanej przez nas prelekcji jest przedstawienie zasadniczych założeń wybranych chrześcijańskich, żydowskich i muzułmańskich teologii feministycznych. Przedmiotem rozważań prezentowanych w trakcie spotkania będzie m.in.: droga połączenia myśli teologicznej i feminizmu; inkluzywna lektura tekstów świętych; problematyka ról kobiecych w świetle emancypacyjnych teologii; intersekcjonalność a teologie feministyczne.

Wydarzenie poprowadzi dr Marcela Kościańczuk, kulturoznawczyni i psychoterapeutka, adiunktka w Zakładzie Semiotyki Kultury Instytutu Kulturoznawstwa UAM. Autorka cykli zajęć „Ciało i płeć w religiach monoteistycznych” oraz „Historia i współczesność myśli żydowskiej”. Autorka książki „Oczyma Palestynek. Taktyki reinterpretacji uniwersum wartości w odniesieniu do kategorii bezpieczeństwa i zagrożenia”.


Koncert | Dąbrowski/Mańko – Invented Landscape

20 września 2018
godz. 20:00
Galeria u Jezuitów
ul. Dominikańska 8, Poznań

Szmery, zgrzyty, glissanda, minimalistyczne struktury zderzone z modularnymi algorytmami, granulatorami i przypadkowymi sekwencjami tworzą "Invented Landscape" - projekt będący wynikiem twórczych poszukiwań Dawida Dąbrowskiego (syntezator modularny) i Ostapa Mańko (skrzypce, elektronika).

Z okazji 3ciej edycji Poznańskiej Nocy Świątyń, zapraszamy Was na wyjątkowe i nietypowe wydarzenie. Zorganizowany przez nas koncert potwierdzi transcendentną moc sztuki i pozwoli sobie wyobrazić istnienie świata niewidzialnego, ponad tym, co dotykalne zmysłami. Wydarzenie połączy eksperymentalną muzykę ze secjalnie przygotowanym na ten wieczór pokazem świetlnych iluminacji. Wrażenie niesamowitości tego duchowo-artystycznego przedsięwzięcia spotęguje dodatkowo miejsce, w którym się ono odbędzie, czyli przepiękna i majestatyczna przestrzeń poznańskiej Galerii Ojców Jezuitów.

Wstęp wolny!

Artyści:

Dawid Dąbrowski - muzyk, kompozytor teatralny, performer. Skomponował muzykę do spektakli w reż. Iwo Vedrala: "Słodka Fibi" (Teatr Niekonsekwentny w Szczecinie), "Śmierć Pracownika", "Ścielę wieczne łoże" (Teatr Polski w Poznaniu), "Śmierć Komiwojażera" (Teatr im. Węgierki w Białymstoku) oraz "Wieczny Kwiecień" reż. Agnieszka Korytkowska-Mazur (Teatr Polski w Poznaniu), "Opowieści z niepamięci" reż. Duda Paiva (Teatr Animacji w Poznaniu). Współorganizator festiwalu Gadafest. Aktualnie tworzy projekty audiowizualne: "resmover", "Foton Bombers", "NIE/WIEM", "Eternit", "Random Mode". Projekt "Granica" powstał przy współpracy z fundacjami z Ukrainy (Artpole, Platforma TIO).

Ostap Mańko – skrzypek działający w obszarach muzyki akademickiej, nowej, elektroakustycznej, improwizowanej. Absolwent Akademii Muzycznej im. M. Lysenka we Lwowie. Kształcił się u takich pedagogów jak Y. Oniszczenko, J. Kaliszewska, B. Bryła, L. Oniszczenko, G. Pavlij, K. Śmietana, P. Thomas, A. Ivanov, L. Prunaru., M. Mellinger, S.Schardt. Jest laureatem konkursów skrzypcowych. Nagrodzony Stypendium Prezydenta Ukrainy (2001), Stypendium Oleha Krysy (2005), Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gaude Polonia" (2007, 2009). Pracował w Orkiestrze Kameralnej „Leopolis", Orkiestrze Kameralnej „Perpetuum Mobile", Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Lwowskiej, Wrocławskiej Orkiestrze Kameralnej „Leopoldinum", Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Poznańskiej. Był koncertmistrzem w międzynarodowych projektach Lutosławski Youth Orchestra (2005) oraz I,Culture Orchestra (2011).


Spacer szlakiem religii po Poznaniu

22 września 2018
godz. 12:00 - 15:00
ul. Szewska 18, 61-760 Poznań

Spacer szlakiem religii po Poznaniu to kolejne wydarzenie towarzyszące 3ciej już edycji poznańskiej Nocy Świątyń.

Na wydarzenie nie obowiązują wcześniejsze zapisy i jest ono bezpłatne!

Opis wycieczki:

Podczas wycieczki odkryjemy miejsca związane z judaizmem i protestantyzmem. Obie te religie od dawna trwale zakorzeniły się w dziejach miasta Poznania. Wiele miejsc związanych z praktykami religijnymi już dzisiaj nie istnieje, a część została dawno zapomniana. Aby ożywić pamięć tych miejsc, udamy się na spacer, który wzbogacą archiwalne zdjęcia.

Podczas przechadzki poznamy bliżej m.in. dzielnicę żydowską. Poznańska gmina żydowska była jedną z największych i najbardziej znamienitych w całej Polsce, a Żydzi zamieszkiwali w Poznaniu już od najdawniejszych czasów. Dotrzemy do miejsc, gdzie istniały ówczesne synagogi, dowiemy się, kim był Akiva Eger, którego niewielki plac mieści się dziś w naszym mieście, poznamy też ulubioną kawiarnię wyznawców Mojżesza. Usłyszmy historie znanych żydowskich przemysłowców, kupców i mecenasów, którzy przyczynili się do rozkwitu Poznania. Zrozumiemy znaczenie rzeźby Golem w Alejach Niepodległości i odkryjemy związek fontanny z delfinami ze znaną żydowską rodziną. Poznamy znakomity ród, który wspierał i sprzyjał Reformacji, dowiemy się również, gdzie odbywały się potajemne spotkania miłośników nowego nurtu. Dotrzemy do dwóch popularnych miejsc, w których dawniej mieściły się cmentarze, o których dzisiaj większość z nas nie pamięta. Wycieczkę zakończymy przy dawnym kościele staroluterańskim.

Współistnienie wielu religii w Poznaniu nie zawsze przebiegało pokojowo, dlatego nie zabraknie miejsca na tajemniczą legendę o trzech hostiach. Dowiemy się także, że kolegium jezuickie nie zawsze propagowało działania oparte na tolerancji. Na szczęście byli i tacy, którzy wspierali nauczanie w duchu ekumenizmu.

Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w spacerze zapraszamy na spotkanie o godz. 12, na skrzyżowaniu ulic Dominikańskiej i Szewskiej - przed Kościołem Rzymskokatolickim Pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Pocieszenia.

Spacer poprowadzi P. Marta Tracewska.


Ja, dziedzic! Ja, dziedziczka! - Zapomniane nekropolie

Przywracanie pamięci o zapomnianych nekropoliach Wielkopolski, Lubelszczyzny, dawnej Galicji i...

28-30 września 2018
ul. Św. Marcin 75
, dawny FOTOWimar (w podwórzu, w siedzibie Stowarzyszenia Łazęga poznańska)

W ostatni weekend września zabierzemy Was w podróż do przeszłości, do miejsc nieoczywistych. Dosłownie i w przenośni będziemy przedzierać się przez malownicze zagajniki, buszować w zaroślach, odwiedzimy też śródmiejskie podwórko i zajrzymy pod posadzkę kolegiaty. Wszystkie te pozornie nieatrakcyjne miejsca to opuszczone lub zapomniane nekropolie, niekiedy jedyny namacalny ślad po społecznościach tworzących niegdyś wielokulturową Polskę. Porozmawiajmy jednak o teraźniejszości i przyszłości: Kto jest spadkobiercą tego dziedzictwa? Czy należy ingerować w dawne cmentarze, czy może lepiej zachować ich romantyczny charakter, pozwalając na ich stopniowe niszczenie? A co zrobić z miejscami pochówków, które trwale zmieniły charakter - stały się np. miejskimi parkami?
O tym wszystkim porozmawiamy z aktywistami i aktywistkami z Lubelszczyzny, Małopolski i Wielkopolski, m.in. ze stowarzyszeń: Studnia Pamięci, Crux Galiciae, Frydhof oraz z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej.
Wśród gości nie zabraknie ponadto osób ze świata nauki i sztuki, z lokalnej administracji, duchownych i “zwykłych” mieszkańców i mieszkanek zatroskanych o regionalne dziedzictwo.
Zaczynamy wernisażem wystawy fotografii Macieja Krajewskiego (poznańskiej łazęgi) w piątek 28.09 o godzinie 19:00 w siedzibie Stowarzyszenia Łazęga Poznańska przy ul. Św. Marcin 75 (dawny FOTOWimar, w podwórzu). W sobotę 29.09 zapraszamy na spacer, prelekcje i dyskusje, które będą toczyć się przez cały dzień również w dawnym atelier fotograficznym. Wydarzenie zakończymy niedzielnym spacerem.

To jednak nie wszystko. W październiku będziecie mogli…
● 13 października (sobota) - spróbować swoich sił w prawdziwych pracach terenowych,
czyli dołączyć do sprzątania ewangelickiego cmentarza w podpoznańskich
Kamionkach, razem z mieszkańcami i młodzieżą szkolną,
● 20 października (sobota) - zajrzeć w “Ucho Igielne”, czyli udać się z nami na
wycieczkę po żydowskim Kórniku. Spacer poprowadzi Łukasz Fogel, syn prof.
Jerzego Fogla, inicjatora i wieloletniego opiekuna kórnickiego lapidarium.
W listopadzie natomiast zapraszamy na wspólne sprzątanie cmentarza ewangelickiego w
Bninie, a następnie w Borówcu. Dziękujemy paniom sołtyskom za zaangażowanie!

Szczegółowy program wkrótce!
Organizatorzy:
- Stowarzyszenie Lepszy Świat, Poznań
- Stowarzyszenie Łazęga Poznańska
- Wielkopolskie Stowarzyszenie Na Rzecz Ratowania Pamięci FRYDHOF, Konin
- VII Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki w Poznaniu
Goście:
- Stowarzyszenie Studnia Pamięci, Lublin
- Stowarzyszenie Aktywnej Ochrony Cmentarzy z I Wojny Światowej „Crux Galiciae”, Gorlice
- Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej, Zagórów
- Poznańska Filia Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP
- Instytut Archeologii UAM, Poznań
- Fundacja Anna w Gostkowie, Gostków, Wałbrzych
- Pani Irena Fogel, Pan Łukasz Fogel (pełnoprawni opiekunowie miejsca pamięci
“Ucho Igielne” w Kórniku)
- Pani Joanna Auron-Górska (koordynatorka projektu sprzątania tykocińskiego
cmentarza żydowskiego, Kongregacja EcChaim w Warszawie)
- Władze samorządowe Kórnika, Borówca, Kamionek
- Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły im. Dąbrówki


Projekt Poznańska Noc Świątyń dofinansowany jest z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego i budżetu Miasta Poznania #poznanwspiera

ORGANIZATORZY

ORGANIZATORZY

ORGANIZATORZY

ORGANIZATORZY

PARTNERZY

PARTNERZY

PARTNERZY

PARTNERZY

GOŚCIE

ORGANIZATORZY

ORGANIZATORZY

ORGANIZATORZY

PARTNERZY

PARTNERZY

PARTNERZY