Największe Tragedie na Stadionach Piłkarskich: Chwile, Które Wstrząsnęły Światem Sportu

audience 1866738 1280 Największe Tragedie na Stadionach Piłkarskich: Chwile, Które Wstrząsnęły Światem Sportu
11 sie

Z każdym rokiem jesteśmy świadkami znaczących zmian w szeroko pojętym sporcie. Mają one wielowymiarowy charakter. Od kwestii stricte sportowych, poprzez biznesowe, sponsoringowe, na infrastrukturze kończąc. Na końcu przytoczonego tutaj “łańcucha” elementów jest… zagorzały. Kibic. Wszystkie te wspomniane zmiany dokonują się z myślą właśnie o nich. Bowiem za sukcesem sportowym, idzie zadowolenie kibica. Niejednokrotnie to zadowolenie z sukcesu przykrywały dramatyczne wydarzenia na stadionach piłkarskich. 

Najbardziej Dramatyczne Wydarzenia na Stadionach Świata

Co najmniej 174 osoby zginęły, a ponad 100 odniosło obrażenia podczas zamieszek po meczu piłkarskim w mieście Malang w indonezyjskiej prowincji Jawa Wschodnia. Po przegranym w sobotę późnym wieczorem czasu lokalnego 2:3 meczu 1. ligi między miejscowym zespołem Arema FC a drużyną Persebaya FC tysiące rozwścieczonych miejscowych kibiców wtargnęło na płytę boiska. To jeden z najświeższych przykładów tragedii podczas meczu ligowego na wypełnionym po brzegi stadionie piłkarskich. Niestety, historia i świat sportu zna więcej tego typu dramatycznych zdarzeń z udziałem kibiców. Oto kilka z nich:

5 kwietnia 1902 – w Glasgow śmierć poniosło 25 osób, natomiast 517 zostało rannych, kiedy zawaliła się trybuna West Stand na stadionie Ibrox Park podczas międzypaństwowego meczu Szkocja-Anglia. Mecz zakończył się remisem 1:1

24 maja 1964 – po meczu eliminacyjnym przed Igrzyskami Olimpijskimi w Limie (Peru) w zamieszkach zginęło 318 osób, a 500 doznało obrażeń

23 czerwca 1968 – w Buenos Aires zginęło 74 kibiców piłkarskich, a ponad 150 zostało rannych po meczu derbowym River Plate – Boca Juniors, kiedy tłum rzucił się do wyjścia ze stadionu.

2 stycznia 1971 – w Glasgow, w wyniku zawalenia się bariery pod koniec meczu Celtic – Rangers śmierć poniosło 66 osób (140 rannych). Część kibiców już opuściła trybuny, a następnie usiłowała dostać się na stadion słysząc, że piłkarze Rangers strzelili wyrównującą bramkę.

Bezpieczeństwo na Stadionach: Czy Można Zapobiec Tragediom?

Tak, jak wspomnieliśmy we wstępie do artykułu sport ciągle ewoluuje. W piłce nożnej z każdym rokiem jesteśmy świadkami tzw. futbolowego wyścigu zbrojeń. Właściciele klubów w najsilniejszych ligach wydają fortuny, aby skusić najlepszych piłkarzy do gry w barwach konkretnego klubu. Skutecznie prowadzony marketing i sponsoring jest niemal zawsze gwarantem pełnych stadionów. Pełne stadiony obok radości i ekscytacji niosą również ludzkie tragedie. Na pewno trudno jest przewidzieć tego typu sytuacje. Stadiony kojarzą nam się bowiem z bezpieczeństwem. Jednak, aby zapobiec tego typu wydarzeniom należy zabezpieczyć odpowiednie siły i środki w postaci policji, służb ochraniających dane wydarzenie. Konieczne w tego typu przypadkach jest wydzielenie sektorów dla kibiców, Ważna jest też odpowiednia ilość wyjść ewakuacyjnych oraz wydzielenie buforowanych stref bezpieczeństwa na stadionach.

Skutki Tragedii: Jak Wypadki na Stadionach Wpływają na Piłkę Nożną?

Wypadki na stadionach, podobnie jak te na drogach, czy inne tragiczne wydarzenia są wpisane w nasze życie. Każda taka sytuacja to dramatyczne i traumatyczne przeżycie, dla tych, którzy w tym uczestniczą. Kiedy dochodzi do wypadku, tragedii w otoczeniu go doświadczającym następuje moment zbiorowego zjednoczenia, udzielania pomocy ratunkowej, finansowej etc. Na wielu stadionach mamy do czynienia z minutą ciszy, aby uczcić pamięć tych, którzy zginęli w dramatycznych okolicznościach. Bardzo często zdarza się, że kluby oddają hołd zmarłym kibicom, piłkarzom, Trenerom w takiej tragedii poprzez nadanie ich imieniem trybuny, bądź stadionu.

Przyszłość Bezpieczeństwa na Stadionach: Co Możemy Zrobić, by Uniknąć Powtórzenia Historii?

Na pewno trudno jest przewidzieć tego typu sytuacje. Stadiony kojarzą nam się bowiem z bezpieczeństwem. Jednak, aby zapobiec tego typu wydarzeniom należy zabezpieczyć odpowiednie siły i środki w postaci policji, służb ochraniających dane wydarzenie. Konieczne w tego typu przypadkach jest wydzielenie sektorów dla kibiców, Ważna jest też odpowiednia ilość wyjść ewakuacyjnych oraz wydzielenie buforowanych stref bezpieczeństwa na stadionach.