Stadiony Euro 2024. W jakich miastach odbędą się Mistrzostwa Europy w Niemczech?

stadion-euro-2024
19 mar

Mistrzostwa Europy 2024 w piłce nożnej to jedna z największych piłkarskich imprez w Europie. Aby zorganizować tak wielkie przedsięwzięcie kraj, który jest gospodarzem, musi być gotowy na przyjęcie dużych grup kibiców z różnych państw, ale przede wszystkim powinien dysponować infrastrukturą sportową na wysokim poziomie. Stadiony są kluczowym elementem całej układanki, który jest niezbędny do rozegrania meczów EURO 2024. Euro 2024 gdzie będą rozgrywane mecze? Chcesz poznać odpowiedź na to pytanie? Przeczytaj poniższy tekst!

Stadiony na Euro 2024 w Niemczech

Niemcy to kraj, który słynie z pasji do piłki nożnej oraz bardzo dobrej infrastruktury sportowej. Nasi zachodni sąsiedzi mają w swoim CV organizację tego typu wydarzeń, ponieważ w 2006 roku zorganizowali mistrzostwa świata, a więc jedną z największych imprez piłkarskich naszego globu.

Osiemnaście lat później Niemcy będą gościć 24 reprezentacje narodowe, które w ramach mistrzostw Europy będą rywalizować o miano najlepszej drużyny na Starym Kontynencie. W dniach 14 czerwca – 14 lipca Niemcy staną się gospodarzem wielkiej piłki. W tym czasie odbędzie się 51 meczów piłkarskich. EURO 2024 w Niemczech odbędzie się na dziesięciu stadionach w dziesięciu różnych miastach. Jakie stadiony na EURO 2024 będą arenami piłkarskich zmagań?

  • Red Bull Arena w Lipsku – pojemność 42 000. Rozegrane zostaną trzy mecze fazy grupowej oraz jedno spotkanie 1/8 finału.
  • Deutsche Bank Park we Frankfurcie – pojemność 46 000. Rozegraną zostaną 4 mecze fazy grupowej oraz jedno spotkanie 1/8 finału.
  • Merkur Spiel-Arena w Düsseldorfie – pojemność 47 000. Rozegrane zostaną 3 mecze fazy grupowej oraz po jednym spotkaniu 1/8 oraz 1/4 finału.
  • RheinEnergieStadion w Kolonii – pojemność – 47 000. Odbędą się tutaj 4 mecze fazy grupowej oraz jedno spotkanie 1/8 finału.
  • Volksparkstadion w Hamburgu – pojemność – 50 000. Rozegrane zostaną tutaj 4 mecze fazy grupowej oraz jedno spotkanie 1/4 finału.
  • Arena AufSchalke w Gelsenkirchen – pojemność – 50 000. Odbędą się tutaj trzy spotkania fazy grupowej oraz jeden mecz 1/8 finału.
  • Mercedes-Benz Arena w Stuttgarcie – pojemność 54 000. Odbędą się tutaj cztery mecze fazy grupowej oraz jedno spotkanie 1/4 finału.
  • Westfalenstadion w Dortmundzie – pojemność 66 000. Rozegrane zostaną tutaj trzy mecze fazy grupowej, jedno spotkanie 1/8 finału oraz półfinał.
  • Allianz Arena w Monachium – pojemność 67 000. Odbędą się tutaj cztery mecze fazy grupowej, jedno spotkanie 1/8 finału oraz półfinał.
  • Olympiastadion w Berlinie – pojemność 70 000. Odbędą się tutaj trzy mecze fazy grupowej, jedno spotkanie 1/8, 1/4 finału oraz wielki finał.

Gdzie będzie mecz otwarcia Euro 2024?

Wszyscy kibice piłki nożnej nie mogą doczekać się 14 czerwca 2024 roku, kiedy to zainaugurowane zostaną mistrzostwa Europy. Wówczas odbędzie się mecz otwarcia, któremu będzie towarzyszyć wyjątkowa oprawa. Na jakim stadionie odbędzie się premierowy pojedynek na EURO 2024? Allianz Arena w Monachium będzie świadkiem tego wyjątkowego wydarzenia! W meczu otwarcia Niemcy zmierzą się ze Szkocją,  a spotkanie rozpocznie się punktualnie o godzinie 21:00. To pewne, że Allianz Arena, która może pomieścić 67 tysięcy widzów, wypełni się do ostatniego miejsca!

Na jakich stadionach rozegrana będzie faza pucharowa?

Mistrzostwa Europy odbywają się w oparciu o ogólnie przyjęty system rozgrywek. Mianowicie najpierw drużyny rywalizują ze sobą w fazie grupowej EURO 2024, natomiast później najlepsze zespoły uzyskują przepustkę do fazy pucharowej i walczą o zdobycie trofeum. W fazie grupowej odbędzie się 36 meczów piłkarskich, a pojedynki rozegrane zostaną na wszystkich dziesięciu stadionach. Jak wygląda sytuacja w fazie pucharowej i gdzie zapadną kluczowe rozstrzygnięcia dla dalszej rywalizacji w EURO 2024? Będzie dokładnie tak samo, ponieważ spotkania od 1/8 finału zostały podzielone w taki sposób, że odbędą się na dziesięciu niemieckich arenach. Warto zaznaczyć, że mecze półfinałowe rozegrane zostaną na Allianz Arenie w Monachium i Westfalenstadion w Dortmundzie.

Gdzie będzie finał mistrzostw Europy?

Finał mistrzostw Europy to najważniejszy pojedynek w całym turnieju. Nic więc dziwnego, że odbędzie się on na największym stadionie w Niemczech, ponieważ zainteresowanie nim będzie ogromne. Wielu kibiców marzy, aby z perspektywy trybun obserwować zmagania i przeżywać niezwykłe emocje. Finał zaplanowany został na 14 lipca 2024 roku i zostanie rozegrany w stolicy Niemiec. Stadion Olimpijski w Berlinie może pomieścić 70 tysięcy widzów.